comfort food

Nekad je ‘comfort food’ jedina utjeha koja pomaže – Madhavi ima 3 ‘utješna’, a zdrava recepta!

Comfort food ili ‘hrana koja tješi’ je poprilično individualan izbor, a tiče se okusa i mirisa, koji za nas imaju određenu sentimentalnu ili nostalgičnu vrijednost, koju ‘dozivamo’ kada se želimo osjećati bolje – emotivno. To, doduše, jeste najgori mogući razlog da potegnemo za hranom; kada želimo utješiti osjećaje, ali zato imamo Madhavi i njezine zdrave, a ukusne kombinacije.

Fotografija: Martina Kenji, Unsplash


Nekad su vanjske (ili unutarnje) okolnosti toliko intenzivne da se planiranje pripreme, a onda i maksimalno prepuštanje nekoj vrsti comfort fooda čini kao jedina svjetla točka u danu. I s razlogom je to tako. Utjeha koju će nam osigurati okusi, priprema, mirisi ili konačna ‘stvar’ na tanjuru, pružit će nam trenutni osjećaj olakšanja, u kakvoj god situaciji se nalazili.
Kada osjećamo da nešto u sebi moramo utješiti, radi se o ‘tješenju’ emocija i osjećaja – vrlo vjerojatno ni sami ne znamo kojih točno. A tada potežemo za provjerenom recepturom, pa što god ista uključivala; nekad prženo ulje, nekad vrući bijeli kruh s paštetom i paradajzom, pizze natrpane sirevima, tjesteninom s vrhnjem, nešto zapečeno sa svime navedenim, nastavite niz…

No, pazite se nevidljive zamke ugodnog i sigurnog, jer upravo je emocionalno prejedanje ono koje može odvesti u zdravstvene probleme različitih kategorija.

Negativne emocije, dosada, osjećaj praznine, kronični ili trenutni ali snažni stres, utjecaj društva i dublji uzroci iz djetinjstva su ‘impulsi’, koji nas vrlo nesvjesno guraju prema hrani. A budući da se nalazimo u geografskom pojasu poznatom po ‘jakim emocijama i stavovima’… Možda nije na odmet pokušati s veganskim pristupom comfort foodu jedne izrazito senzibilne chefice.
Za obrok koji će maziti vaše uzdrmane emocije, Madhavi Cvitković predlaže ekstra fini složenac, bogatu okusima salatu i nježni crumble za desert.  


Glavno jelo

comfort food

Priprema:
Smeđu leću stavite močiti večer prije u mlaku vodu.

Idući dan stavite kuhati leću u lonac s 3 i pol čaše vode, pola žličice soli i žličicom nasjeckanog đumbira. Leću kuhajte 30 minuta poklopljenu na laganoj vatri.

Mrkvu naribajte na krupnije ploške, luk narežite na tanje ploške, a češnjak nasjeckajte na sitne komadiće.
U lonac zagrijte 3 žlice maslinovog ulja, stavite začine i pustite pola minute da se lagano prže na ulju. Zatim dodajte luk, češnjak i mrkvu, promiješajte i pustite da se sve zajedno kuha na laganoj vatri. Kada se sve počne lagano ‘primati’ za dno lonca posolite s jednom žličicom soli te dodajte kokosov šećer i vino. Promiješajte te pustite da se kuha 5 minuta, potom dodajte sjeckanu rajčicu i pola šalice vode. Pustite da se kuha na laganoj vatri 20 minuta uz povremeno miješanje, dodajte kuhanu smeđu leću te dodatno posolite po želji.

U blender stavite: sok od pola limuna, režanj češnjaka, prstohvat papra, pola žličice soli, dimljeni tofu, pola šalice vode i šalicu maslinovog ulja. Dobro smiksajte do teksture majoneze pa potom dodajte indijske oraščiće, koje smiksajte tako da ostanu u manjim komadićima.

Batat narežite na kolutiće debljine pola centimetra.

U kalup za kruh slažite red batata, red umaka s lećom zatim ponovo red batata te na vrh stavite kremu od tofua i indijskih oraščića.

Pecite 45 minuta u pećnici na 180 stupnjeva.


Prilog

comfort food

Priprema:

Radič narežite na veličinu koju volite i koja vam odgovara potom ga dobro operite skupa s matovilcem.
Nar očistite, pomiješajte s opranom salatom pa dodajte maslinovo ulje, ocat, sol i papar.


Desert

comfort food

Priprema jabuke i cikle:
Jabuke narežite na kockice veličine 1 cm, ciklu naribajte na krupnije, smokve narežite na ploške.
U loncu, na žlicu kokosovog ulja stavite začine i smokve te ih kuhajte dok začini zamirišu (oko pola minute) pa dodajte ciklu i pola šalice vode. Ciklu kuhajte dok voda ne ispari pa dodajte jabuke i kuhajte još 5 minuta dok sva tekućina ne ispari.
Na kraju dodajte naribanu koricu od pola limuna i jušnu žlicu soka od limuna.

Crumble:
U zasebnoj posudi rukama, pomiješajte slanutkovo brašno, vanilin šećer, žlicu kokosovog šećera, lješnjake (prethodno usitnjene) te kokosovo ulje. Smjesa treba biti rahle teksture.
Na dno kalupa za muffine, stavite punu žlicu nadjeva od jabuke i cikle, a potom na vrh crumble tijesto tako da prekrije sloj jabuke i cikle.
Crumble pecite 20 minuta u pećnici na 180 stupnjeva.

Umak od vanilije:
U 4 žlice bademovog mlijeka dobro umiješajte kukuruzni škrob.
U lonac dodajte ostatak mlijeka pa kurkumu, vaniliju i agavin sirup.
Kada sve zavrije, dodajte mlijeko u koje je umiješan kukuruzni škrob te uz miješanje kuhajte na laganoj vatri 3-4 minute.
Kada je crumble gotov, prelijte ga umakom od vanilije.

Dobar tek!

Madhavi Cvitković
Chefica Madhavi Cvitković