poremećaj hranjenja

Traže se ambasadori za kampanju ‘RemekTijelo’ – akciju koja podsjeća na porast poremećaja hranjenja kod mladih

U okviru javno zdravstvene kampanje ‘RemekTijelo’, Dnevna bolnica za poremećaje hranjenja H(RANA) i Etnografski muzej u Zagrebu otvorili su online natječaj za prijavu u program ‘Male škole prevencije poremećaja hranjenja’, a pobjednici mogu postati ambasadori nacionalne kampanje.


Što se same statistike pretilosti kod mladih tiče, Hrvatska je sedma zemlja po pretilosti mladih od 39 zemalja Europe, a kako će i dr. Handl napomenuti, poremećaji hranjenja kod mladih u velikom su porastu nakon završetka pandemije. Kada pričamo o problemu takve vrste, onda ne smijemo zaboraviti da u taj javnozdravstveni problem, ulaze i sociološki i psihički problemi s teškim posljedicama po cjelokupno zdravlje ako se ne djeluje na vrijeme.

‘Natječaj je otvoren za sve školarce, svi su dobrodošli. Komisija koju će činiti djelatnici muzeja i klinike, će nakon primanja radova procijeniti zaprimljeno, a izabrani radovi, odnosno, pojedinci i/ili grupe bit će naši gosti na radionicama, koje će se održavati u muzeju. Tamo ćemo ih učiti i usmjeravati kako da budu naši ambasadori u budućim akcijama prevencije poremećaja hranjenja… Kako da u svojim zajednicama pomognu da se ‘epidemija’ poremećaja hranjenja ne širi i dalje ovakvom brzinom kao što to jeste sada, nakon završetka pandemije. U dostupnim istraživanjima bilježi se ogroman porast u tinejdžerskoj dobi. Ne smijemo zaboraviti da je vjerojatnost da će mlada osoba razviti neki oblik poremećaja hranjenja, 18 puta veća ako se na dijetu ide u tinejdžerskoj dobi.’
Dr. Hrvoje Handl

Natječaj ‘RemekTijelo’

Natječaj je namijenjen učenicima viših razreda osnovnih škola; 7. i 8. razred te srednjih škola; 1. i 2. razred. Traži se kreativa, a od učenika zainteresiranih za sudjelovanje u programu očekuje se da koriste sve dostupne alate za izražavanje i da budu slobodni u svom izražavanju – što znači za njih izraz ‘RemekTijelo’. Mogu se prijaviti sa samostalnim radovima ili grupnim radom u skupini od najviše četiri člana. Svi zainteresirani svoje radove mogu poslati na mail adresu remektijelo.emz@gmail.com. Radovi se primaju do 20. prosinca i to samo šifrirani tj. bez imena autora. Ime rada može biti samo broj, renderirana slova, brojke i simboli. Inspiraciju za svoje radove učenici će moći tražiti u sljedećim izjavama:

Ako ti je izgled bitan, možda si iznutra sitan.

Rulam i kad fulam.

Svako tijelo je remek djelo.

Bolje spika nego slika.

Savršeno sam nesavršen(a).

Lajkaj me u oči.

Dijeta je hir što odnosi mir.

Ljubav voli mane.

Autori najboljih radova, njih 30, dobiti će priliku sudjelovanja u Maloj školi prevencije poremećaja hranjenja te postati vršnjački edukatori koji će potom po cijeloj Hrvatskoj moći širiti dobivena znanja i iskustvo i biti ambasadori prevencije poremećaja hranjenja. Mala škola prevencije sastoji se od osam radionica tijekom kojih će se pod vodstvom educiranih terapeuta iz Dnevne bolnice obrađivati teme kroz koje će učenici raditi na upoznavanju i boljem razumijevanju sebe i svog odnosa s tijelom, emocijama, hranom, očekivanjima od strane okoline i samog sebe te odnosu prema vršnjacima i slikama koje im se predstavljaju u medijima i na društvenim mrežama.
Početak Male škole prevencije predviđen je za siječanj 2023. godine, a radionice će se odvijati svaka dva tjedna u Etnografskom muzeju u Zagrebu.  

Po završetku programa polaznici Male škole prevencije poremećaja hranjenja pod mentorstvom edukatora će pripremiti radove kojima će stečeno znanje i iskustvo širiti među svojim vršnjacima.

Svi učenički radovi zaprimljeni u okviru natječaja će biti objavljeni na službenim društvenim mrežama kampanje te se moći pogledati za vrijeme trajanja izložbe. Javnozdravstvena kampanja ‘RemekTijelo’ i Mala škola prevencije poremećaja hranjenja su dio aktivnosti koje prate izložbu Lica gladi, koja je u Etnografskom muzeju otvorena za javnost od 22. rujna 2022. i traje do 2. svibnja 2023. godine.