cittaslow makarska

Cittaslow filozofija sporijeg i boljeg života došla je u Hrvatsku. Bilo je i vrijeme!

Kao zemlja koja se geografski nalazi na korak do dvije ‘Plave Zone’ poprilično je amaterski što dosad nismo bar jedan kutak te iste Lijepe Naše i pretvorili u jednu, jer imamo skoro sve parametre na jednom mjestu. No, tračak nade postoji, pa makar i za naše unuke! Makarska je odlučila okrenuti ‘novi list’, pokrenuti se i početi mijenjati turističku sliku, bez obzira koliko visoke i uspješne brojke noćenja imali u ‘the špici’. Ulaskom u međunarodnu mrežu gradova dobrog življenja – Cittaslow, Makarska prebacuje svoj fokus na kvalitetu i poziva na uživanje u sadašnjem trenutku. Go Simple Makarska!

Fotografije: Ivona Bezmalinović, Toni Katić, Suzana Arslani


Filozofija sporijeg, boljeg i svjesnijeg života jedan je od glavnih postulata dugovječnijeg, zdravog ali i ‘ispunjenijeg’ načina života. A kako bi se sporije, bolje i svjesnije živjelo, nije potrebno baš ono što nam prvo padne na pamet – puno novaca pa da ne moramo raditi, jel’? Predrasude kojima smo zatrovani, zamagljuju nam vid, kada je u pitanju jednostavnost života kakvo naše biće i treba da bi prosperiralo. Što to znači?

To znači da je za sporiji i svjesniji način života potrebno ‘upaliti’ sva naša osjetila. S razlogom su nam dana, a ako su osjetila ‘zabavljena’, kada kroz osjetila upijamo najljepše i najbolje što nam okolina nudi, mi nemamo druge nego biti u sadašnjem trenutku i osjetiti mir i zadovoljstvo.

Jednadžba bi mogla biti i sljedeća; što više osjetila radi u datom trenutku, to je on snažniji, to mi živimo kako bi ‘trebalo’ živjeti. Ne trebaju to biti the best of the best momenti, najskuplji, najekskluzivniji, naj-bilo što… Jednostavnost je na djelu!

Pitanja za emotivno poistovjećivanje;

Jeste li ikad ostali potpuno impresionirani nekom prirodnom scenom, toliko jako da vam je oduzimala dah i centrirala vas u poziciju nijemog promatrača te iste scene koju bi mogli upijati u sebe satima u tišini?
Je li vas nekad neka glazba dotaknula negdje unutra, da ste osjetili trnce po kralježnici, jetri, nogama ili rukama kada je jedino što ste mogli – samo slušati i upijati ‘taj’ zvuk još više?
Jeste li ikad jeli nešto baš jako, jako fino i ukusno, da ste morali zatvoriti oči kako bi još bolje ‘upili’ tu simfoniju okusa?
Je li vas ikad obuzeo miris duboke šume ili mora, ili samo opijajući miris svježeg bosiljka, ružmarina ili smilja ljeti?
I u konačnici, sjetite se kad ste bili u društvu nekoga s kim ste zaboravili na vrijeme i sve probleme jer su dobra priča, dobar feeling i smijeh preuzeli vaše biće?

A ako ste u prilici spojiti sve podražaje iz okoline, kao što su ovi primjeri koje sam opisala, onda je sadašnji trenutak još snažniji i intenzivniji, a vaše biće sretnije, ispunjenije i mirnije. Simple.

Cittaslow – filozofija boljeg, sporijeg i svjesnijeg života

Upravo takvu priču nam priča Cittaslow filozofija, koja je u svoju mrežu gradova primila i našu prekrasnu Makarsku. Toscana je bila prva, još krajem 20.stoljeća, koja je pokrenula ovaj pokret, a do danas se proširila na gotovo 300 gradova, u 33 zemlje.
Cittaslow međunarodni pokret stavlja u fokus well-being građana, poštivanje izvornosti proizvoda i hrane, bogatstvo obrtničke tradicije i kulture, uživanje u svemu što nam jedna lokalna zajednica može pružiti – povratak izvornim vrijednostima, sporijem i kvalitetnijem životu. 

Kako bi najavili početak velike promjene u kakvu je zakoračila Makarska, prošli tjedan Grad i Turistička zajednica ugostili su dvadesetak medijskih urednika i influencera te pokazala što to u konačnici znači.
Uživanje u osjetima započeli smo u hotelu Aminess Khalani Beach Hotel, na krovu hotela, u 7 Seas Rooftop restoranu, gdje je chef Luka Džamarija iskombinirao lokalni best of the best da probamo. I da, miks okusa koje smo dobili, okruženi nevjerojatnom scenom koja se pruža s krova hotela bili su dovoljni da zagrebačka i poprilično uvijek nabrijana ekipa otpusti mentalne kočnice i uživa tamo i sada. Dobro, iako su najbolje stvari na planeti besplatne, treba imati na umu da je ‘hotel 5*’ jedno od best iskustava, koje novac može kupiti.

Kako ta filozofija izgleda u praksi?

Ukratko; odvedite dobro probrane ljude (mislim na filozofiju življenja) u predivan ambijent, zabavite im sva osjetila na najvišem niovu na kojem možete i dobit ćete grupu ljudi, koji će se cijelu večer smijati, uživati, pričati kroz ugodan šušur svega opisanog i uglavnom ne-htjeti otići kući, jer čovjeku sretnih hormona ustvari nikad previše.    
Program upoznavanja sa Cittaslow načinom života odveo nas je u đardin kuće Petra Rančića, čiju nam je interesantnu povijest ispričao Marino Srzić, makarski knjižničar. Nakon ugodnog minglanja, počeli smo s večerom… Ne treba tu previše dramiti, slike govore dovoljno da ponovo narastu zazubice. Dok je cijelo vrijeme u pozadini svirao lokalni bend Ma Bossa.
Grad i Turistička zajednica su nam ustvari pokazali ali i omogućili da isprobamo i osjetimo popriličnu lepezu domaćih proizvoda, ne treba previše ni ovdje filozofirati. Kakvo može biti maslinovo ulje s tog područja realno, još u to ubacimo neku obiteljsku tradiciju i ljubav prema krajnjem proizvodu? Ili neki domaći kruh, ili domaća tjestenina, domaći pomidori, da nabrajam dalje…?
Wine & Cocktail Špina Bar bila je posljednja točka Cittaslow načina, a kad već pitate, od koktela… Ima nas više, preporučujemo Cvijet Mediterana, o da.

‘Okupljanje oko stola snažna je kulturna odrednica mediteranskog identiteta i upravo tako smo započeli ovu našu Cittaslow priču. Iako je pred nama velik zadatak i odgovornost, ponosni smo biti prvi Cittaslow grad u Hrvatskoj, grad u kojem je život lijep.’ Antonia Radić Brkan, dogradonačelnica Makarske.

Drugi dan smo išli po ‘drugi set osjeta’, onih izmiješanih s adrenalinom među ostalim. Tako smo dobili tour s direktorom Turističke zajednice, Vedranom Validžićem po Skywalk Biokovo, što Gosimple znalcima, govori puno iz perspektive koliko točno naše tijelo uživa u prirodno nadrealno lijepim scenama. Općenito, to Biokovo je toliko divno i ogromno, a naslonjeno na samu obalu, da je gledati ga i s plaže poprilično nestvarno, a od svih perspektiva i dalje mi je ona s broda najljepša, but that’s another story
Skywalk je za one koji se boje visine, zeznuta stvar u početku, ali ja sam išla slomiti vrtoglavice koje mi je priskrbio posljednji Dinner in the sky i to usred Dinner in the Sky, ali mozak samo treba slomiti. Pa smo svi uskoro bili vrlo oduševljeni. Postoje videi na Instagramu gdje ljudi trčkaraju i kližu po praznom Skywalku – koristite hashtag #cittaslow pa vidite kako izgleda kad strah nestane. Nisam pitala i/ili nisam znalac, ali gore je sve prepuno bubamara? Pa sad, tko voli sreću brojati kroz njih, i to je plus.

Od 1 do 10 – koliko smo se vratili u Zagreb prepuni dobrog feelinga, što mislite?

Cittaslow se može činiti kao utopija, u ovakvoj zemlji s većinskim mindsetom da se mi ostali želimo raniti kada čujemo nešto iz tog smjera… ALI… Na stranu svi oni, na stranu ‘lako tako’ (što god ‘lako’ bilo i kome), na stranu rezerviranost ili pragmatičnost, kada je u pitanju vraćanje naše prelijepe obale na neke basic, da ne kažem simple, vrijednosti… Ono za čime svi cendramo kada gledamo koliko turista točno ova zemlja može primiti, gdje sve neće noćiti, jesti pod ‘lokalno’, a naravno posljedično masi koja nahrupi i šteti koja nastane još jednom dijelu prirode… to za čime cendramo je došlo na malena vrata kao pokret i filozofija u jedan grad na obali. Neće s njime nestati 2 udarna mjeseca u sezoni, ali se može osvijestiti ideja da lokalno je apsolutno uvijek bolje za nas od bilo koje akcije u nekom od centara. A bome nas može podsjetiti i da je naša obala najljepša u cijelom ostatku godine. Lokalno je cjenovno zahtjevnije, ali, kada se napokon sjetimo da ovakvo bogatstvo zahtjeva pažnju, a samim time i gosta, koji to zna prepoznati, postane jasnije zašto je Hrvatska stvorena za Cittaslow – u svim regijama. Korak po korak i možda nam unuci dožive život u ‘Plavoj Zoni (br.6)’ – to bi bilo baš super.