5 mindfulness audio knjiga

5 super audio knjiga u Gosimple stilu!

Preporuka – Stjepan Anić, financijski konzultant

Ovaj zagrebački Dalmatinac, već je 19 godina u financijskom biznisu, a prije nego je postao samostalni igrač – vlasnik tvrtke Op2M, koja se bavi treningom i consultingom iz područja upravljanja rizicima u financijskim institucijama, Stipe je učio sve što se može naučiti u centrima novaca – bankama. Tako je u jednoj počeo tako što je doslovce montirao i šarafio bankomate, da bi se tijekom godina karijere uspinjao korporativnom hijerarhijom, gdje je u konačnici završio kao član uprave poslovne banke (nadležan za upravljanje rizicima).

O stresu nećemo sa Stipom, jer bi se možda (vrlo osjetljivim) kreativcima koji čitaju, ozbiljno moglo pogoršati opće (ili samo psihičko) stanje. Naime, financijski sektor koji je poznat po stanju permanentne hitnosti, dugom radnom vremenu, velikoj međusobnoj kompetenciji, žongliranju s više brzo mijenjajućih prioriteta i projekata, pritisku rokova, žustrim interakcijama koje su često na rubu grubosti i sukoba, komunikaciji s različitim vrstama ljudi (od regulatora, preko revizora, do kolega, menadžera, zaposlenika, klijenata…) i generalnoj netoleranciji na greške (budući da dobar dio odluka koje uključuju ozbiljne financijske iznose imaju značajne korporativne i društvene posljedice) tijekom godina dovodi do akumulacije stresa s kojima se ili naučiš suočavati i nositi ili doživiš burn out, potoneš, pa se učimo ponovo sastaviti.

Sa Stipom uvijek u prolazu barem okrznem temu samospoznaje, psihologije, emocija, meditacije, duhovnosti… ili drveća, a svako malo mi priča o audio knjigama koje sluša dok hoda, trči, sjedi na klupi, deblu… Ustvari više ga vidim sa slušalicama, nego bez njih. Tako sam ga jednom prilikom kad je sjeo na kavu, da malo odmori u miru (bez slušalica), doslovce prisilila da mi izdiktira 5 audio naslova koji su mu se ucementirali u mozak i što mu je super baš u tim naslovima.

Da vama bude lakše u izboru – što slušati kad možete čuti.

Izvol’te;


Byron Katie – Loving What Is

‘Placing the blame or judgment on someone else leaves you powerless to change your experience; taking responsibility for your beliefs and judgments gives you the power to change them’

Prvo me privukla činjenica da je autorica mogla svoj velik dio života opisati kao mega-dramu, a onda i ideja koju je razvila u knjizi, kako se nositi s takvim dramama. U ovoj knjizi učimo prihvaćati realnost onakvom kakva zaista jeste, bez opiranja – jer je to jedini način da ne ‘patimo’ zbog neslaganja naših očekivanja (odnosno naše interne i potpuno subjektivizirane ‘realnosti’) sa stvarnim svijetom – koliko god se ta realnost činila teškom i nepravednom u nekim trenutcima. Ako se opiremo stvarnosti, ona uvijek ‘pobijedi’. I obično je intenzivna u takvim scenarijima.

‘When I argue with reality, I lose – but only 100 percent of the time.’


Također, autorica postavlja tehniku ‘The Work’ (www.thework.com) koja se sastoji od 4 pitanja;
Is it true?
Can I absolutely know it is true?
How do I react when I think that thought?
Who would I be without the thought?

I onda sve odgovore okrenimo za 180 tijekom tzv. turnarounda! Ovaj tip vježbi je zamišljen kako bi postali svjesni da su naša uvjerenja često bazirana na krivim procjenama  nedovoljno propitanim temeljnim stavovima, te kako bismo postali slobodni od očekivanja (zamijenivši naša svjesna i nesvjesna očekivanja, koja su najčešće prilično rigidna, neobvezujućim preferencijama) i vratili svoju svjesnost bliže sadašnjem trenutku oslobođenom od kontaminirajućih utjecaja naše vlastite prošlosti, te očekivanja i strepnji vezanih uz budućnost.

Michael A. Singer – Unthetered soul –The journey beyond yourself

‘Eventually you will see that the real cause of problem is not life itself.
It’s the commotion the mind makes about life that really causes the problems.’

Ulaskom u svijet meditacije i mindfulnessa, duhovni učitelj, Michael A. Singer pokazuje nam kako razvojem svjesnosti lakše možemo biti u sadašnjem trenutku i otpustiti bolne misli i iskustva, koji nas koče u ostvarenju sretnijeg života.

‘When a problem is disturbing you, don’t ask, “What should I do about it?” Ask, “What part of me is being disturbed by this?’

Glas u glavi kojeg čujemo, to nismo mi. Mi smo oni koji slušaju taj glas. Autor u knjizi vrlo jasno objašnjava kako mi nismo um (odnosno nemirni ego, ‘majmunov um’ – koji skače s misli na misao), već duša. No, da bi došli do toga da jasno čujemo glas svoje duše, moramo se naučiti čistiti od svega što nam okupira um i svako malo odvraća pažnju. Moramo se očistiti od misli koje stalno preskaču s jedne teme na drugu, kao majmun s lijane na lijanu.

Albert Ellis – How to stubornly refuse to make yourself miserable about anything (yes, anything!)

‘There are three musts that hold us back:
I must do well.
You must treat me well.
And the world must be easy.’

Svjetski priznati psihoterapeut Dr. Albert Ellis, koji je kreirao ‘Rational Emotive Behavior Therapy (REBT)’, vjeruje kako su ljutnja, anksioznost i depresija, ne samo potpuno nepotrebne već i neetične. Jer kada si dozvolimo da se tako osjećamo dovodimo se u stanje emotivnog naprezanja, što u konačnici nije fer prema nama samima. REBT priznaje moć emocija, no isto tako nam pomaže detektirati koji su osjećaji zdravi, koji ne.
Ova knjiga nas uči kako:
– zauzdati svoj um kako bi se fokusirao na pozitivne aspekte u životu te kako bi se suočili s bilo kakvim životnim zaprekama bez padanja u nepotrebni očaj.
– kontrolirati svoju emotivnu sadašnjost racionalno čisteći vlastitu percepciju (odnosno interpretaciju stvarnosti) od taloga vlastitih trauma, strahova, strepnji i (iracionalnih) očekivanja.
– odbiti uzrujati se zato jer smo se uzrujali (ima smisla, zar ne?)
– rješavajući probleme vezane uz naša iracionalna očekivanja i misli koje dovode do emocionalnih problema, lake rješavamo praktične životne probleme.
– pobijediti tiraniju ‘moranja’ (od glagola – morati nešto učiniti) i očekivanja…

Thich Nhat Hanh – The Art of Communicating

‘Most people do not listen with the intent to understand,
they listen with the intent to reply’

Jedan od najcjenjenijih i najslavljenijih Zen budističkih svećenika na svijetu u ovoj knjizi nam pojašnjava, na maestralno jasan način, koji je put do usavršavanja najvažnije discipline – komunikacije.
Kako da kažemo ono što mislimo, a da nas druga osoba stvarno čuje?
Kako možemo slušati sa suosjećanjem i razumijevanjem?
Efektivna komunikacija je jednako važna za naš well-being kao i hrana koju stavljamo na stol, ona može biti dobra za naš organizam, ali isto tako i opasna.

‘Eventually you will see that the real cause of problem is not life itself.
It’s the commotion the mind makes about life that really causes the problems.’


Majstor Zena i komunikacije otkriva nam kako svjesno komunicirati i istovremeno pokazati iskrenu autentičnost svog bića, a takav način komuniciranja doslovce može promijeniti način kako doživljavamo ali i proživljavamo svijet oko sebe.

5. Jon Kabat-Zinn – Mindfulness for Beginners

One way to look at meditation is as a kind of intrapsychic technology that’s been developed over thousands of years by traditions that know a lot about the mind/body connection.

Jon Kabat-Zinn

Jon Kabat-Zinn doktor je medicine i priznati stručnjak kada su u pitanju studije koje su bazirane na redukciji stresa kroz mindfulness tehnike i jedan je od pionira koji su približili mindfulness meditaciju mainstream medicini. Tako je i u ovoj knjizi, meditacija pojašnjena na proste faktore, te kako prakticiranjem mindfulness meditacije možemo promijeniti odnos kojeg imamo prema vlastitim mislima (koje se roje i vrte u neprekidnim krugovima). A kako s vremenom vježbamo tehniku, doslovce vježbamo ‘mentalni’ mišić, koji nam u slučaju napada neobuzdanih (i često podivljalih) emocija, pomaže da iste zadržimo pod kontrolom, putem ‘primjećivanja bez osuđivanja’. Jon Kabat-Zinn je jedan od onih koji su uspješno napravili dobru distinkciju između meditacije i pozitivnog razmišljanja te zašto se ti pojmovi ne smiju miješati.