3 koraka do nedostižnog ‘sadašnjeg trenutka’
Izraz ‘Budi u sadašnjem trenutku’ slušamo non-stop, no istina je da nismo baš 100% sigurni što to znači. Ili kada i znamo što znači, ne pronalazimo način da to ostvarimo. Opustiti se, zažmiriti na par minuta, disati ispravno… sve to zvuči vrlo jasno i jednostavno, ali u moru obaveza, povezanosti, chatanja, spojeni na neiscrpni izvor informacija – naš smartphone, kako tu disciplinu usvojiti i zadržati? Svaka promjena, baš kao i ova, počinje u našoj glavi, s jednom mišlju u tom smjeru.
Pauza od tehnologije – LOG OUT!
Postoji razlog zašto smo kao društvo na puno višoj poziciji tenzija nego što smo bili prije. Razlog tome leži u napretku tehnologije. A mobiteli koji su postali moćni mini kompjuteri kao produžetak ruke su tome uvelike pridonijeli. Nekada smo u miru pročitali knjigu, novine, magazine, ili samo sjedili pred kompjuterom ili laptopom i bavili se određenom tematikom.
A danas sva silina informacija nas doslovce napada sa svih strana. Ako nas i ne napadaju, mi napadamo njih – spojeni na smartphoneove. Instant odgovori postali su nam must have, strpljenja nemamo previše, a to rezultira time da nam je osobni broj okretaja uvijek povećan. Jedino rješenje za ovaj problem, koji lako možete detektirati jest gašenje uređaja svaki dan nakon što odradite svoje obaveze. Nema drugog rješenja. Istrenirajte svoj um da ponovo učite funkcionirati bez tehnologije u slobodno vrijeme. Vjerujte, jako brzo ćete uočiti puno stvari i situacija koje ste prije propuštali zbog tehnologije. Dakle, log out.
Dosta s multitaskingom!
Multitasking, najjednostavnije rečeno, ubija vaš sadašnji trenutak. Manično skakanje sa zadatka na zadatak stvara novi stres i smanjuje vašu produktivnost. No, i za ovaj problem postoji jedna tehnika u našu korist. Jeste li čuli za ‘Pomodoro Tehniku’? Francesco Cirillo, vlasnik konzultantske kompanije, osmislio je ovu tehniku u svrhu poboljšanja produktivnosti i smanjenja multitasking noćne more.
Zadatak ili projekt koji moramo odraditi, podijelimo na vremenske dionice od 25 minuta – nakon svake uzimamo 5 minuta pauze za kavu, rastezanje, meditaciju, te nastavljamo dok ne završimo projekt.
Bitno je da sami sebi obećamo da nećemo tih 25 minuta raditi ništa drugo, a ako nam za vrijeme prvog projekta na pamet padne nešto sa čime se još dodatno moramo pozabaviti, taj zadatak napišemo na papir sa strane. Tako ga nećemo zaboraviti, a odradit ćemo prvi zadatak. Ova tehnika pomaže da ostanemo fokusirani, usredotočeni i u ‘zoni’ za vrijeme obavljanja zadatka. Podsvjesno nas i potiče da sami sebi dokažemo kako možemo biti fokusirani 25 minuta na jednu stvar – kada to ostvarimo i uspijemo, osjećamo veliko zadovoljstvo.
Postavite ciljeve!
Postavljanje ciljeva nije tako jednostavno kako se čini. Postavimo ciljeve, pa ako uspijemo, uspjeli smo. No, nije to baš tako jednostavno kada su očekivanja u pitanju. Često se događa da ne možemo postaviti realne ciljeve ili da ih postavljamo u prevelikoj količini. Velik broj stručnjaka slaže se da treba biti oprezan prema dnevnim ciljevima, jer njihovo neispunjenje nas ispunjava pesimizmom i bezvoljnošću. Ako spadate u kategoriju ‘depresija’ ovakvi osjećaji nikako nisu korak naprijed u ozdravljenju. Kako bi ispravno napravili listu ciljeva koje moramo odraditi, jer osjećamo da smo pretrpani obavezama, napravite listu zadataka prema važnosti. Budite objektivni prema samom sebi pritom, jer lista ciljeva za taj dan nije ista kao ona kada smišljamo ciljeve za 10 godina. Pisanje liste nam daje smjer i smisao u moru obaveza te nas tjera da ostanemo fokusirani na zadatke. Pazite da ne pretjerate i kategorizirajte liste prema važnosti i vremenu potrebom za njihovo ispunjenje.