Top 5 vege dipova koje će voljeti svi na druženju – izbor Madhavi Cvitković
S ljetnim temperaturama, dižu se i temperature na roštiljima, piknicima, izletima i druženjima na/po terasama (napokon!). Uz standardna jela koja radite, ubacite u svoj, novi, zdraviji jelovnik i neke, nove vege dipove.
Stiglo nam je napokon ‘5 minuta’ odmora od svega, ili se tako samo čini s prvim temperaturama iznad 25? Kao gušteri upijamo sunce, drveće se zeleni, dan je sve duži i duži, a mi smo zemlja koja ima izlaz na more… Dočekali smo par mjeseci visokih doza dobrih hormona, nema sumnje.
‘Lito ide mala’, a s njim i druženja na/po terasama, proplancima i plažama, stoga evo Madhavinih top 5 vege dipova koje možete servirati uz… baš sve, baš svima!
Fotografije: Martina Kenji, Unsplash, Pexels
Hummus sa ciklom i mentom
Ovaj hummus sadrži kvalitetan popis izuzetno dobrih sastojaka za naše organe i tijelo. Cikla za početak, nevjerojatna je namirnica koja obiluje nutrijentima poput folata, vitamina C i B6, magnezija, željeza, joda, fosfora… bogata je antioksidansima i vlaknima, a izuzetno je jak borac protiv upala. U kombinaciji sa svježim đumbirom, taj efekt bit će još jači. Kad cikli dodate sve ostale sastojke s Madhavinog popisa… osim uživanja u okusu, uživat ćete i u činjenici da ste tijelu umjesto gotovog umaka iz dućana, poklonili nešto sa čime ono može bolje raditi.
Sastojci;
- Slanutak – 200g
- Cikla – 2 kom
- Sezam – 20g
- Češnjak – 2 režnja
- Maslinovo ulje – 100ml
- Limun – sok od pola limuna
- Menta – šaka
- Svježi đumbir – 15g
- Sol – 1 ravna čajna žličica
- Papar – ½ ravne čajne žličice
Priprema;
Večer prije namočite slanutak te ga idući dan kuhajte u vodi sa par listova narezanog svježeg đumbira. Ciklu skuhajte pa pustite da se ohladi a sezam tostirajte na suhoj tavi do zlatne boje. Slanutak, ciklu, sezam, češnjak, maslinovo ulje, sok pola limuna, sol i papar stavite u blender i dobro smiksajte. Kada ste dobili kremastu teksturu hummusa dodajte nasjeckanu mentu.
Dimljeni tofu, kapare i kiseli krastavci
Dvije su stvari s tofuom koje možda muče neke od vas, ako niste dosad imali tofu na tanjuru. Je li tofu dobar ili loš za nas – posljednjih godina malo se struja okreće na jednu, malo na drugu stranu. Pa tako i s tofuom. No, ako koristimo zdravu logiku i činjenice, onda je dovoljno valjda da samo pažljivo gledamo deklaracije te što na njima piše. Proizvodi koji su organski, napravljeni od cjelovitog zrna soje bit će sasvim u redu za nas.
Je li tofu spužvast, uz što da ga jedemo? Za skeptike, možda je najbolje razbiti tofu-led, korištenjem tofua u ovakvom jednom dipu. Isprobajte ga u tortilji na primjer, odlično će (i preukusno) povezati sve ostale sastojke.
Sastojci:
- Dimljeni tofu – 200g
- Maslinovo ulje – 200ml
- Češnjak – 2 režnja
- Limun – sok pola limuna
- Sol – 1 ravna čajna žličica
- Papar – ½ ravne čajne žličice
- Kapare – 50g
- Kiseli krastavci – 50g
- Svježi peršin list – šaka
Priprema;
Dimljeni tofu, maslinovo ulje, češnjak, sok pola limuna, sol i papar stavite u blender sa 150ml vode, dobro smiksajte da dobijete teksturu majoneze te onda u smjesu umiješajte grubo narezane kapare, nasjeckani peršin list i sitno narezane kisele krastavce.
Tapenada od zelenih maslina
Nema potrebe spominjati dobrobit maslina, mi kao zemlja uz rub mora bi trebali to znati. Mediteranska prehrana nešto je što trebamo slijediti svakodnevno, a masline su definitivno njezin simbol broj 1. Tapenada je odličan izbor za ukusna predjela, poslužite ju uz čips tortilje ili prepečeni kruh na roštilju.
Sastojci:
- Otkoštene zelene masline – 200g
- Suncokretove sjemenke – 50g
- Ljubičasti luk – ¼ luka
- Češnjak – 1 režanj
- Svježi peršin list – šaka
- Maslinovo ulje – 100ml
- Sol – po želji
- Papar – ½ ravne čajne žličice
Priprema;
Suncokretove sjemenke tostirajte na tavi do zlatne boje i pustite da se ohlade. U blender stavite masline, luk, nasjeckani češnjak, suncokretove sjemenke, maslinovo ulje, sol i papar i smiksajte da tapenada bude malo grublja. Nasjeckajte peršin i dodajte u tapenadu.
Chutney od rajčice
Chutney ili stara (preko 2000 godina) indijska verzija našeg ajvara, sinonim je za nevjerojatan miks sastojaka, koji se ustvari mogu kombinirati u svim smjerovima; slani, slatki, miks slanog i slatkog, slatko i kiselo… Karakterizira ga izrada od svježih namirnica koje se miješaju sa začinima, a samim time on ulazi u kategoriju – lijek za tijelo. Chutney je tema i doživljaj za sebe, a kako ciljamo na druženja s ekipom, predlažemo jedan univerzalni klasik s rajčicom, koji paše uz sav grill!
Sastojci:
- Sjeckana rajčica – 300ml
- Češnjak – 3 režnja
- Grožđice – 100g
- Crna gorušica – 1 čajna žličica
- Kumin u zrnu – 1 čajna žličica
- Čili – 1 čajna žličica
- Svježi đumbir – sitno naribani, 1 ravna jušna žlica
- Cimet – ½ čajne žličice
- Korijander u prahu – 1 jušna žlica
- Crvena slatka paprika – 1 jušna žlica
- Timijan – 1 čajna žličica
- Maslinovo ulje – 50ml
- Sol – 1 čajna žličica
- Papar – ½ čajne žličice
- Kokosov šećer – 1 jušna žlica
Priprema;
Na vruće ulje stavite grožđice, crnu gorušicu, kumin, timijan i čili. Kada gorušica počne pucketati dodajte ostatak začina i nasjeckani češnjak, promiješajte, potom ulijte sjeckanu rajčicu. Dobro promiješajte i kada zavrije pustite da kuha na laganoj vatri 20 minuta uz povremeno miješanje. Posolite, popaprite i dodajte kokosov šećer.
Kada je chutney gotov, lagano prođite kroz njega sa štapnim mikserom kako bi grožđice otpustile svoju slatkoću.
Pesto od koprive, kelja i medvjeđeg luka
Evo još jedne zdrave i ukusne bombe za naše tijelo! Osim dobre, stare koprive, sada je idealno vrijeme da u svoju prehranu ubacite i medvjeđi luk. Ovaj samonikli prirodni antibiotik jako je dobar suborac kada je u pitanju čišćenje organizma, a među ostalim bogat je vitaminom C i mineralnim solima. Ako se odlučite na branje medvjeđeg luka, jer sada je njegovo vrijeme, budite na oprezu; njoj sliče mrazovac, đurđica i čemerika, a posljednje nikako ne smijete konzumirati. Ako niste sigurni, kupite na tržnici provjereno!
Sastojci:
- Kopriva – 200g
- Kelj – ½ manjeg
- Medvjeđi luk – 1 vezica
- Bademi – 100g
- Suncokretove sjemenke – 50g
- Limun – sok ½ limuna
- Svježi peršin list – 1 vezica
- Datulje – 2 kom
- Maslinovo ulje – 150 ml
- Sol – 1 čajna žličica
Priprema;
Dobro operite kelj i koprivu, zatim skuhajte kelj 10 minuta u posoljenoj vodi, koprivu blanširajte, a zatim potopite u hladnu vodu i procijedite. Suncokretove sjemenke tostirajte na suhoj tavi do svijetlo zlatne boje. Bademe također dobro operite te sa svim sastojcima stavite u blender i miksajte do teksture pesta.
Dobar tek!