Svaki trenutak je dobar trenutak za pragmatično, švedsko predsmrtno čišćenje, a pogotovo prosinac!
Možda zvuči malo morbidno za standardne prosinačke patetike, ali Swedish death cleaning* ili ‘švedsko predsmrtno čišćenje’ je jedan od najpragmatičnijih pristupa materijalnim stvarima, koje možete usvojiti i olakšati život sebi, ali još važnije, onima koji ostaju iza nas.
*šved. döstädninga (dö-smrt, städning-čistiti) ili ‘predsmrtno čišćenje’
Koncept čišćenja ove vrste nastao je iz bestsellera spisateljice Margarete Magnusson – ‘Nježna umjetnost švedskog predsmrtnog čišćenja: kako osloboditi sebe i svoju obitelj cjeloživotnog nereda.’
Margaretu Magnusson, ovu švedsku baku, nazivaju i Marie Kondo smrti. Ne znam jeste li ikada gledali Marie Kondo, ali ona je meni prenaporna, u svom izričaju. Švedska, pragmatična baka me može nagovoriti na više toga u svakom slučaju.
Ova metoda bi se mogla nazvati i klasičnim čišćenjem svega što ne trebamo – osim što je u ovom slučaju namjera potpuno drugačija od one da se samo riješimo viškova. Umjetnica Margareta Magnusson s puno humora i mudrosti, instruira čitatelje i to na vrlo pragmatičan način, kako ustvari prihvatiti minimalizam i istovremeno biti obziran prema obitelji.
Poštedjeti obitelj tereta bacanja osobnih stvari voljene osobe nakon smrti je glavni cilj. I ne morate biti u odmakloj dobi da se ulovite ovog posla – predsmrtno čišćenje ustvari je dobro započeti što prije, kako u trenutku ‘prelaska’ iza vas ne ostaje gomila stvari o kojima će ožalošćena obitelj i prijatelji morati misliti u teškim trenucima.
I bez da sam dežurni pesimist dana, ali realno, način na koji život baca ‘krive lopte’ je apsurdno nepredvidljiv, a vi nemate pojma kada će taj trenutak i doći.
Margareta u knjizi opisuje kako je osvijestila predsmrtno čišćenje nakon što je preminuo njezin suprug nakon 48 godina braka. Koje procese je prolazila u toj fazi, kada je morala preseliti iz obiteljske kuće u stan te koliko tugovanje može postati intenzivno i opterećujuće ako je pokojnik imao previše stvari. Puno stvari skrivamo sami od sebe po tavanima i podrumima, a kako sama autorica i kaže – nije baš jako lijepo ostaviti puno stvari svojoj obitelji da sve čiste za vama.
S ODJEĆOM JE NAJLAKŠE ZAPOČETI
Margareta savjetuje da se nikako ne počinje s fotografijama. One su emotivno… dosta zahtjevan zalogaj pa ih je bolje ostaviti za fazu kada se već ufuramo u čišćenje.
Iako ni odjeća nije lagani zalogaj za neke (prisutna!), može se! A iako nam u ovoj kategoriji možda odmah padne na pamet ženski kolektiv, muškarci nisu isključeni. Odijela se skupljaju godinama, a bacaju rijetko, jer su to – ‘odijela’. A vašim tatama u mirovini, ona više ne trebaju u tolikom broju. Ili uopće.
Prvi korak je izvaditi sve van. Baš sve, jer morate znati sa čime se borite. Grupirajte odjeću u četiri grupe – ‘zadržati’, ‘isprobati’, ‘pokloniti’ i ‘sezonsko’, a sve što posjedujete bi trebalo ući u neku od tih kategorija. Pitanja za postavljanje sebi – odgovara li mi veličina? Jesam nosila to u prošloj godini barem jednom? Je li još uvijek u dobrom stanju? Osjećam li se dobro dok to nosim? Ide li mi taj komad uz ostalu garderobu? Realno, da li ti to stvarno treba što stoji u ormaru već 10 godina i nošeno je samo jednom? Upalite objektivnost, maknite emocije i riješite se hrane za moljce.
Ako se odlučite na poklanjanje odjeće, operite ju i lijepo složite u vrećicu prije nego ju odložite u neki kontejner, a ja vas molim da na vrećicu napišete barem okvirno koja veličina je u pitanju i kakva garderoba; zimska, ljetna, muška, ženska, dječja… Da oni koji traže i trebaju, ne kopaju bespotrebno ako uopće nisu target te vrećice.
KNJIGE, MODNI DODACI, CD-i I OSTALI SITNI ‘INVENTAR’
Kad pričamo o poklanjanju svojih stvari drugima, odmah u početku naglasimo jako važnu stvar – sve što mislite dati nekome iz kruga poznanika, prijatelja, obitelji… sve mora biti u dobrom, ako ne i odličnom, stanju. Pa tako i ova grupa poklona. Kada idete nekome, a ne želite doći praznih ruku (i jer to nije pristojno), poklonite knjigu, cd, ili nešto treće što smatrate da bi dobro sjelo domaćinu. Ili još bolje, ako znate da se toj osobi baš nešto sviđa, a što je u vašem posjedovanju. Ali neka poklon kojeg darujete bude u odličnom stanju. Nemojte doći na listu ljudi koji poklanjaju stare i oštećene stvari – neka to budu promišljene radnje, u kojima će onaj koji prima poklon znati da ste mislili na njega. Božić je za 3 dana, evo šanse za prvo izbacivanje!
INTERNET PRODAJA
Dodatni motivator može biti i Internet prodaja! Ako nešto danas postoji, to je tisućuijedna platforma na kojoj možete oglasiti nešto i to prodati. Od igle do lokomotive, svaka roba ima svog kupca, a ako je roba još i na dobroj rasprodaji (tipa ‘prodajem sve knjige za 10 kuna’). Internet prodaja će biti ‘eye opening’ starijim članovima obitelji, koji još nisu okusili zaradu na stvarima, kojih se možda žele riješiti, a što može biti odličan smjer za švedsko predsmrtno čišćenje. Budite dobri i pomozite im s tehničkim dijelom. Potrudite se, nađite vremena za njih, pomozite im s onim što ne znaju jer su stariji, red je.
Ako vaši stariji članovi obitelji imaju podrume i tavane, tamo se, sigurna sam, nalazi pravo blago za Internet. Barem je kod moje mame tako (žena koja na pitanje – Imaš kojim slučajem: šator, frižider za plažu, vreću za spavanje, dugačke žlice za cipele, božićne lampice viška, radni stol, dječji krevet… – Selma, nije da li imam nešto, nego koliko komada i gdje se nalazi – dole ili gore). Kada osjete lovu na stvarima koje su već zaboravili da imaju, mogli bi i naučiti kako se koristi Internet (što je jako dobro za neuroplastičnost njihovog mozga, btw)!
OSTALO ŠTO VAM MOŽE POMOĆI
Rješavanje bilo čega što na sebi ima zalijepljenu samo jednu našu emociju, nikad nije lako. Kao dodatnu pomoć, možete se inspirirati dokumentarcima o minimalizmu na ovom popisu.
Kada ne znate, možete se uvijek pitati – hoće li bilo tko biti sretniji nego što je sada, ako sačuvam ovu stvar? Ovo je odličan način za pokrenuti konstruktivni monolog sa svojim mozgom, a koji će vas lakše usmjeriti u pragmatičnost, ne još veću emotivnost.
Svaka prostorija ima svoje što je spremno na raspust, ali kuhinja je posebno zeznuta klopka. Ako se sjetimo da je hrana nešto što spaja i da je to ‘ljubav koja ide kroz želudac’, koliko točno čuvate setova tanjura, čaša, šalica, zdjela, neotvorenih keramičkih poklona, jer vas sami pogled na njih baca u poziciju emotivnog taoca? Ovdje se nalaze predmeti, uz koje smo stvorili jako ugodna iskustva, ali nemojte nasjesti na to. Po jedan set svega je sasvim dovoljan za naše potrebe.
Dokumentirajte na jednom mjestu sve što ulazi u kategoriju – osobni podaci. Od banaka, passworda, važnih dokumenata i općenito svih papira na kojima se nalazi vaš potpis neka budu na jednom mjestu. Ništa vas ne košta provjeriti s roditeljima i starijima da li je to sve u redu i na jednom mjestu ili potaknuti na takvu radnju.
Trebali bi imati i na umu, da oni koji ostaju iza nas, sve manje i manje i manje žele posjedovati materijalno. Pogledajmo stvar iz naše perspektive. Pogotovo, ako pričamo o namještaju naših roditelja ili i onih starijih (jer nemamo svi apartmane na moru koje ćemo ‘urediti’ starim namještajem iz Juge i prodavati pod ‘autentično uređeno’). Mislite li da današnje generacije mega naprednih klinaca će odvaliti na nešto što mi smatramo da vrijedi, samo zato jer nama emotivno vrijedi? I don’t think so.
I za kraj, da, švedsko predsmrtno čišćenje nastalo je na ideji da olakšamo onima iza nas, naš prelazak na drugo mjesto BEZ svih naših stvari. Margareta savjetuje svima iznad 65-e, da se odluče na ovaj čin empatije, ali nikad nije prerano za prihvatiti početi učiti minimalizam. Taman ga naučite do 65-e… Jer, sve prođe dok si trepnuo, kaj ne?
Kraj je godine, sretno bacanje vam želim. Out with the old!
PS. Ipak, prije bacanja starih, obiteljskih i uglavnom, nepotrebnih drangulija, provjerite tu umjetninu s tavana ima li kakvu vrijednost, nikad ne znaš je li to baš ona koja nedostaje iz neke skupe zbirke, a vi čuvate milijune pod plahtom.