meditacija orgazam hodanje

Koju radnju voli ‘Body’, koju ‘Mind’, a koju ‘Soul’?

Ako je najpoznatija definicija/opis bića – Body, Mind and Soul, onda možemo koketirati s idejom ‘svemirskog broja 3’, i opisati tri radnje koje bi mogle biti ravnoteža težini tih riječi i da ‘pokrivaju’ ta tri područja. Ja sam svoje pronašla, a poprilično sam sigurna da bi mogle postati i vaše sidro. Ima smisla, stay with me.

Razgovarala sam s prijateljicom nedavno, o naravno, čemu drugome nego o funkcioniranju tijela, kad me pitala – dobro, je li možeš recimo nabrojati tri radnje koje radiš, koje su najveća konstanta a da znaš da te drže u balansu?
Well.
Kad već pitaš.
Postoje tri radnje, koje su neumoljiva konstanta, neko sidro, i toliko su ukodirane u naviku da mi odmah padaju na pamet dok me ona pita pitanje. No, isto tako bitno za napomenuti, uz njih postoji još jedan mali milijun sitnica, uz sve korake, koji su bili potrebni da se tijelo očisti od svega što sam u njega zatočila.
Pričam o svim energijama koje na neki način utječu na biće. Tako da, iako sam jedan od najvećih fanova simplificiranja, ove tri radnje, sigurna sam održavat će visok stupanj well-beinga, ali ne bez ‘čišćenja’ nakupljenog u nama. Svi smo drugačiji, uostalom. Meni je bilo potrebno puno toga, jer sam na puno toga i žmirila. Možda ste vi bili pažljiviji? A možda i niste toliko osjetljivi, pa je manje toga ostalo zalijepljeno za vašu dušu. Kako god bilo, vjerujem, tamo negdje duboko u koštanoj srži, da su ove tri radnje kao neka baza ponašanja koja me drži u balansu pa i kada pljušte sjekire.  

TIJELO & UM & DUH  = HODANJE  & MEDITACIJA & ‘ORGAZAM’  

Kad postavimo ove tri radnje u kontekst najpoznatije definicije tijela, onda ima više smisla. um, tijelo i duh, među ostalim, najviše vole meditaciju, hodanje i orgazme, a ja sam tome svemu odlučila pristupiti i s filozofsko/romantične strane, jer je to druga strana svih medalja.

UM – MEDITACIJA
Ako krenem opet drviti o meditaciji, ugasit ćete link. I više ne znam kako pristupati ljudima, evo, sama sebi sam smiješna, skoro i koliko ljudi, koji mi toliko brzo odgovore da meditacija nije za njih i da su njihove misli presnažne, da je to jednostavno tako… mrtvi ozbiljni. Ja više i nemam što drugo, nego smijati se tome. Kategoriziram to u ladicu – self-centered, što nije uvreda – svi smo takvi, jer smo  perspektivu prema čitavom životu usadili duboko u vlastito dupe, i iz njega stvorili jedan, jedini life feed.
Mega Spoiler Alert
svačije misli mogu biti na steroidima, luđačke i agresivne u pojavljivanju i ludovanju po glavi. Svačije. Nisu vaš mozak i tijelo nekakva iznimka. Skoro osam milijardi mozgova su u stanju izvesti identičnu stvar kao i vi, a da se mogu zbrajati naboji tih misli i staviti u neki Teslin stroj, mogli bi ispucati Planetu u drugu dimenziju.   

Za ponavljače ili još bolje – za vas, ‘excuse machines on crack’;
Linkovi na tekstove;
Kako je meditacija alat kojim dugoročno mijenjamo percepciju na cjelokupan život.
Jutarnje navike u kojima se nalazi meditacija plus još par pametnih.
Kad sam shvatila da su me meditacije spasile od prvih Covid_Shiza i potresnih situacija.
Kad sam pokušala objasniti da je meditiranje i svjesno disanje ustvari ‘isto’.
Kada sam htjela da pogledate ponašanje djece oko nas i da svi zajedno poželimo odmah uvesti meditaciju u vrtiće i škole.
Kada sam opet pisala o disanju i smirivanju mozga i tijela tehnikom 4-7-8.
Kada sam objašnjavala što je mindfulness i pitala Dunju i Martinu kako meditiraju.
U nekom od epizoda ovog super dokumentarnog serijala priča se o fizičkom utjecaju meditacije. Pronađite u kojoj. Vrhunski objašnjeno.
Ovdje
je do detalja opisana moć meditacije i na koji dio našeg bića ima nevjerojatan utjecaj, a samim time i na kompletno, potpuno 100% – naše cjelokupno zdravlje.
O retreatu gdje je meditacija ukodirana u čitav experience.
U jednom od ovih dokumentaraca postoji dobar primjer moći meditacije. Pogledajte i ostale jer pričaju fantastične priče koje re-zo-ni-ra-ju.
Pet naslova
knjiga, koji će vas upgradeati na temu vas samih, sigurno.
Pet audio knjiga dakle koje sve rade umjesto vas, vi samo slušajte dok … hodate na primjer.

Osobe s kojima sam pričala o mindfulnessu i meditaciji;
Viktorija Valdec
Simona Antonović
Ivona Kovačević
Madhavi Cvitković
Marta i Hrvoje

Eto.
Bitno je reći isto tako da je to svaki dan. Bez iznimke. Ne da mi se u 80% slučajeva, ali odradim, jer znam da je mozgu i tijelu puno lakše utonuti u lažni privid sigurnosti izazvan ugodnom pećinom, punom ugode, hrane i ljubavi. Da može pričati, rekao bi – ne trebaš ništa, sve je u redu, ne trebamo se seliti i tražiti novu pećinu, loviti hranu ili razmnožavati se. Ostalo je nebitno, (primarne) emocije će nas usmjeriti, a ugoda je već tu.
No, sjetimo se, mozak ne zna kolike smo skokove napravili u svim smjerovima, a pogotovo u socijalnom i tehnološkom smislu – premoćna je to mašina da se samo tako upgradea i adaptira. Hoću li pretjerati ako napišem da je taj dio mozga koji nas vječito gura u zonu komfora, kao neki zaostali brat blizanac, koji se nikad nije rodio, već stopio s nama i drobi nam o životu, a da nikad nije vidio kroz što se krećemo…?
Ako je previše, pravite se da se nije ništa dogodilo, ‘tepih’ je, sigurna sam, već vaš prijatelj. Ne zna naše tijelo, da smo prava sapunjara za vanzemaljce koji nas promatraju; da ne uspijemo završiti s jednom katastrofom, već prelazimo u drugu, kako privatno, tako i globalno. Da se kao bukvalno SVE izmijenilo, a dodatno nam granice ludila pomiču društvene mreže, odnosno naše shvaćanje društvenih mreža, a ako ne obratimo pozornost, o ‘ljubavi’ prema njima će odlučivati naš zaostali brat blizanac, ponovo. Tekst o tome, ovdje.  
O onima koji kroz meditaciju dotiču druge sfere i dimenzije, drugi put. Meditacijama se pristupa na različite načine, no, u ovom trenutku u kojem nikad niste meditirali, onda je to i nebitno! Jer kroz vrijeme će vam biti jasno gdje ste ‘doma’, i koji vas tip drži tamo gdje trebate biti dok meditirate.
Samo više krenite, i spasite se.  

Broj jedan – meditacija.
Pokrili smo um – check!

meditacija orgazam hodanje

DUH – ORGAZAM
Ako ‘izbanaliziram’ stvar do daske, a onda iz te perspektive tražim nešto neopipljivo, a moćno, baš kao što je ‘duh’, onda nema koja druga ‘radnja’ biti tako intenzivno kvalitetna za duh kao… Orgazam. Znam da ‘orgazam’ nije radnja, ali nisam htjela diskriminirati radnje te kako dolazite već do svojih orgazama – samostalno, u paru ili s koliko već osoba. Big ‘O’ je dovoljna riječ sama za sebe.
Duh se hrani i hobijima, ispunjenim odnosima, ljubavlju, zalascima sunca, glazbom, na uživanju u trenutku, sve stoji i SVE treba što više implementirati u rasporede. No, tražimo radnju koja ‘ispušta’ eksploziju. Jedina za koju znam, da je je rezultat dostojan te moći, u ovom trenutku, jest orgazam. Ako zna netko nešto jače od toga, a da je legitimno, pleaseselma@gosimple.hr
Dosad sam obradila temu kroz više mamaca, a najvažniji je LELO.
Stoga, ponavljači;
Benefiti orgazma odnosno čega se sve svjesno odričete kada NEMATE orgazme.  
Ovdje sam pisala o tome koliko orgazam pomaže imunitetu, među ostalim.
Ovdje sam opisivala kako žena može doći do orgazma, s fizičkog aspekta.
Ovdje je majstorica Kundalinija – Viki opisivala zašto je seksualna energija najsnažniji pokretač u našem tijelu  i što sve možemo ‘ispravnim’ …usmjeravanjem i korištenjem.

Redoslijed:
Meditacija pa orgazam.
Duh – check!

TIJELO – HODANJE
‘Hodanje je najpodcijenjenija sportska aktivnost’ tako je čitavu stvar sumirao novinar NBC Newsa, a ja se jasno, s tim mudrim čovjekom – slažem. Mogla bi nabrajati osobne, ‘unutarnje’ benefite, no, idemo s onim najbanalnijim i onim što će nas uvijek prvo motivirati kada je u pitanju tjelovježba – naš izgled. Vidim koliko jedem, što jedem i kada jedem, a moje tijelo uspješno savladava svaku kutiju keksa iza 22h, u dane kada me primi sto nijansi žute minute. I sve ostale guilt pleasure hranidbene navike. Koliko sam natzi u nekim disciplinama, toliko disciplina unosa hrane nije moja disciplina, potpuni sam slabić.
Navika hodanja krenula je kao muka, jer je trebalo uskladiti život s novim šetnjama psa, ali navika je stvorena jako brzo. Ne znam u dan, ali svjesna spoznaja o toj radnji došla je kao potreba da zbog nekakvog živčanog sloma uzmem psa i odjurim na rundu hodanja. Kada sam raspalila neko divljaštvo kroz slušalice i shvatila da sam jako brzo iskoračila iz problema i ukoračila u ništavilo s basevima u pozadini. Baš kao i s meditacijom, čovjeku se ne da masu puta. Ali ako ništa drugo, taština bi mogla prebacit vašu kazaljku s ‘ne da mi se’ na ‘da mi se’, jer sam pogled na noge koje me furaju kroz život mi govore da će u starosti stvar biti donekle pod kontrolom, kada je u pitanju vitalnost bića – ako nastavim svaki dan grabiti kilometre.

Jedan od najboljih interpretatora znanosti, kojom se bavi, neurobiolog i profesor sa Stanforda, Andrew Huberman kada priča o hodanju spominje ga u kontekstu cirkadijskog sata, kojeg je Sebastijan čitko&pitko objasnio u posljednjem tekstu.
Huberman spominje hodanje kao aktivnost koja utječe ne samo na kvalitetu spavanja već i na to kako ćemo se osjećati ostatak dana. A zašto preporuča hodanje ili trčanje, u prvih sat vremena po buđenju? Sve je to povezano s kim, sa čim – sa živčanim sustavom.
‘Ujutro se diže kortizol, a ta pojava nas čini budnima i spremnima, zbog toga možemo raditi i obavljati sve što trebamo taj dan. No isto tako taj proces postavlja ‘timer’, koji vašem živčanom sustavu diktira kada će se početi otpuštati melatonin. A u tome, ključnu ulogu igraju oči i kako reagiraju na sunčevu svjetlost.’

meditacija orgazam hodanje


Optički flow
U nedostatku hrvatskog izraza, ostavit ćemo optički flow (jer doktorima svih vrsta treba sto godina da odgovore na mail).
Upravo sam od ovog znanstvenika čula nevjerojatno pitko objašnjenje ovog izraza i što ustvari hodanje radi mozgu, ako pričamo o povezanosti očiju s mozgom, odnosno, pardon, o slikama koje mozak dobiva preko očiju i kakav je konačni score u toj simbiozi različitih procesa i radnji.
Ovo je donekle smislen i olakšani prijevod, a ovdje je originalni tekst;

‘Kada se krećemo kroz neki prostor, bilo da hodamo, bilo da trčimo ili vozimo, nalazimo se u tzv. – optičkom flowu. Predmeti, scene prolaze kroz mrežnicu pri različitim brzinama, a naš mozak zna koliko se brzo krećemo – on definira kretanje na način da shvaća kako se predmeti ne kreću pored nas, nego s mi krećemo pored predmeta. Bez da objašnjavam niz znanstvenih izraza, čitav proces kulminira kroz skupove struktura i mozgu i tijelu, što u konačnici rezultira osjećajem opuštanja i osjećajem da nas čeka neka nagrada. U prijevodu – izađite jednom na dan i krećite se. Optički flow ne mora biti brz, može biti usporen, a idealno je kada brzina varira. Čvrsto vjerujem da je upravo  optički flow onaj, koji nam pruža osjećaje smirivanja, okrijepe i osjećaje nadopune koji nam se jave kada šetamo, trčimo, vozimo bicikl ili plivamo… ‘

Optički flow koji se stvara dok se krećemo, prebacuje mozak u stanje opuštanja koje se ne bilježi dok sjedite ili ležite.
Što se tiče hrane i jedenja prije hodanja, provjerila sam sa Sebastijanom, imamo li dovoljno potrebnog ‘goriva’ da ne padnemo u nesvijest od slabosti;
‘Generalno gledajući, imamo dovoljno energije nakon dobrih 7+h sna te glikogena u mišićima i jetri prvenstveno. Za aktivnosti do sat vremena svih intenziteta i tipova. Naravno, ukoliko osoba pati od nekakve vrste metaboličkog problema, saku aktivnost potrebno je provjeriti s doktorom / specijalistom.’

Hodanje među ostalim benefitima, ubrzava cirkulaciju, donosi više kisika svim stanicama, izlaže vas D vitaminu bez da razmišljate o tome, ne košta ništa i popravlja/zaglađuje vam vibru s kojom nastupate na ovoj Planeti.

Redoslijed:
Meditacija pa orgazam pa hodanje – um, duh i tijelo čekaju svoje ostale naredbe, puno spremniji i smireniji!

Disclaimer za ‘Gosimple stil’;
Potraga za ‘serumom’, koji održava naš well-being na visokom stupnju je Gosimple ‘Eldorado’. Sve psihičke, emotivne i fizičke smetnje imaju svoj korijen u našem tijelu, a čitav niz specijalista, što zapadne, što istočne medicine (spajanje dualnosti je uvijek najbolje rješenje) – može pomoći da dođemo do te točke.
Simplifikacija kojoj težim u tekstu je ona kojoj težim na svim područjima života. To je moj put prema osjećaju kojeg pruža kvaliteta, u odnosu na onog, kojeg pruža kvantiteta, no ako nazovemo stvar pravim ‘imenom’, to je onda – izuzetno fokusirana kontrola inputa. Što znači da uz ove tri radnje, na dobrobit mog bića utječe niz faktora, npr; svjesno minimaliziran stres, transparentna komunikacija s okolinom, glazba 24/7, nula televizijski programi, ništa klikanje trenutne apokalipse, nula za pregledavanje polica u shopping centru i online shopping polica, svjesno korištenje društvenih mreža (nikad poslije buđenja, nikad prije spavanja), svakodnevno učenje o našem tijelu, a radnje koje me bacaju u flow su dio dana. To je krnja lista mojih, mini smjerova, kojoj ove tri radnje, u koje je potrebno uložiti napor – drže kormilo.
Ali, zato… spavam kao top, zdrava sam i svjesna što mi to omogućuje… ponovnu, svakodnevnu šansu da izaberem što ću za sebe napraviti. Izbor, koji uvijek ima samo dva smjera – brinemo li o sebi ili ne.

Za kraj, izvolite mog omiljenog pragmatičara Petersona, možda vas on pogurne u jedan osobni Gosimple test s ove tri radnje, barem na tjedan dana…
‘You’re going to pay a price for everything you do and everything you don’t do. You don’t get to choose to not pay a price. You get to choose which poison you’re going to take.’

Moj otrov su Zen i sretni hormoni.
Lp,
S.